CNG staniceO CNGEkonomika
 
 

Ekonomika

Řidičům vozidel na CNG je u čerpacích stanic do smíchu. Proč? CNG jako pohonné palivo je bezkonkurenčně nejvýhodnější a spoří při každém čerpání hotové peníze. Oproti naftě je možné uspořit cca 35%. V porovnání s benzínem je to v průměru 50%. Také v porovnání s rozšířeným LPG jsou úspory kolem 20%.


Cenová výhoda ovšem není na veřejných CNG stanicích zřetelná na první pohled. Důvodem je zobrazení ceny. Zatímco konvenční paliva včetně LPG se zobrazují v litrech, CNG cena je udávána za kg. Důležitý je přitom obsah energie. A zde jsou velké rozdíly mezi palivy.

Obsah energie v palivech:

CNG 13,3 kWh/kg
Benzín 8,6 kWh/l
Nafta 9,9 kWh/l
LPG 6,8 kWh/l

V 1 kg CNG je tolik energie, kolik odpovídá 1,5 l benzínu a cca 1,3 litrům nafty, popř. 1,9 litrům LPG. Z toho pak vychází porovnatelné ceny:

  • LPG 23 Kč/l
  • Benzín 37 Kč/l
  • Nafta 37,50 Kč/l
  • CNG 16 Kč/l

Výpočty jasně ukazují: S CNG vozem se šetří nejen na škodlivých emisích, ale take na čerpacích stanicích – díky snížené spotřební dani uplatněné na zemní plyn v dopravě.

ADAC (Německý automotoklub) pravidelně porovnává, který pohon je nejvýhodnější a které modely v porovnání cena/výkon mají náskok. V tomto rozboru jsou zohledněna data jako pořizovací náklady, cena paliv, ztráta hodnoty vozidla, náklady na servis, daně, pojištění a další. Při jednom z posledních porovnání přesvědčil např. model Zafira 1.6 CNG Turbo Eco Flex od Opelu. Na každém ujetém kilometru může v porovnání s benzínovou variantou být ušetřeno až 2 Kč. Při ročním projezdu 30 tis. km by tato úspora činila významných 60 tis. Kč.

Kromě úspor na palivu je další úspora v nulové silniční dani pro motorová vozidla do 12 t. Tato úspora může dle typu vozidla činit až 10 800 Kč/rok.

Základní úvahu o výhodnosti CNG vozidla si můžete spočítat sami s naší kalkulačkou zde.

 

 
 

Poslední hodnocené stanice

Hodonín - BonettHodonín - Bonett31.8.2019
     
 
Praha 9 - ChlumeckáPraha 9 - Chlumecká25.8.2019
     
 
Jeseník - BonettJeseník - Bonett5.8.2019
     
 
 
Stanice na spadnutí